Metahuman Creator Nedir? Nasıl Kullanılır?

Geçtiğimiz yıllar içerisinde hem oyun hem de teknoloji dünyasını değiştiren anlaşmalardan biri yapıldı.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde hem oyun hem de teknoloji dünyasını değiştiren anlaşmalardan biri yapıldı.

Steam’e rakip olmak amacı ile piyasaya çıkan Epic Games ve oyun motoru Unreal Engine güçlerini birleştirdi. Bu birliktelik ise şimdilerde insanlık tarihini değiştirecek bir durumu ortaya çıkarttı.

Mark Zuckenberg’in temelini attığı Meta-verse dünyası için bir atılım olan Metahuman Creator, Unreal Engine 5 motoru ile erişilebilir hale geldi. Madem bu kadar bahsediyoruz, o zaman konuyu açalım, Metahuman Creator nedir?  

Metahuman Creator, temelde daha önce hiç var olmamış bir dijital insanı ortaya çıkartmaktadır. Bu durum insanlarda “Oyunlarda ve benzeri işlerde karakter yaratma var” şeklinde bir yargı oluştursa da aralarında çok ince bir fark bulunmaktadır. Animasyon işlerinin tamamında gerçek insanlardan yararlanılmaktadır. Motion capture adı verilen teknoloji ile beraber insan hareketleri çeşitli cihazlar sayesinde saptanarak sanal ortama işlenmektedir. Unreal Engine 5 ile ortaya çıkan Metahuman Creator’da ise baştan aşağı, tamamen sanal bir varlık oluşturulmaktadır. 

Epic Games uygulamasını bilgisayarına indiren insanlar, Unreal Engine bölümünden Metahuman Creator’a ulaşabilmektedir. Ulaşımın tamamlanabilmesi için Epic Games tarafından belirlenen şartlar ve prosedürler yerine getirilmelidir.  

Metahuman Creator Nedir?

image 14

2010’lu yıllardan beri insanlık sanal bir varlık ortaya koymak için uğraş vermektedir. Büyük teknoloji firmaları uzun süre Metahuman çalışmaları yapmış fakat pek çoğunda başarıya ulaşamamıştır. Temelde Meta-verse bir oyun evreni gibi gösterilse de aslında insanlığın geleceği için çok daha farklı olgular hayal ettirmektedir. 

Metahumanlık ile ilgili bir örnek verilmesi gerekirse, yazar Ernest Cline’ın “Ready Player One” kitabı bu konu için temel alınabilmektedir. Kitapta, dünya işleyişinin tamamen dijital ilerlediği ve gerçek dünyadaki işlerin başka şekilde işlediği görülmektedir. Ana karakterin sanal gerçeklik gözlüğü ile bağlandığı yer Meta-verse, kendi olarak oluşturduğu karakter de Metahuman olarak gösterilmektedir. 

Epic Games içerisinden ulaşımı mümkün olan Metahuman Creator’ı kullanmak için bir kullanım kılavuzu ya da kullanım videosuna ihtiyaç bulunmamaktadır. Sistem, bir oyunmuş gibi kendi öğreticileri ile kişilerin Metahumanlarını yaratmasını sağlamaktadır. Metahuman oluşturmaya çalışan kişiler, binlerce çeşit varyasyonlar sayesinde birbirinden farklı karakterler ortaya koyabilmektedirler.  

Sistem içerisine dahil olup Metahuman Creator kullanmak isteyen kişilerin bilgisayarlarında, RTX teknolojisi destekli ekran kartları bulunmak zorundadır. Ayrıca yeni nesil konsollar üzerinden de Metahuman Creator’a ulaşmak mümkündür.  

Tüm bunlara ek olarak Metahuman Creator teknolojisinin gidebileceği noktaları görmek isteyen insanların, PS5 ve XBOX konsolları içerisinden ücretsiz erişilebilir olan Matrix: Awakens teknoloji demosuna bakmaları tavsiye edilmektedir. 

Metahuman Creator Nasıl Kullanılır? 

Meta-verse sistemi içerisinde dahil olmak isteyen insanların bazıları da henüz bilgisayar dünyası ile ilgili olmayan insanlardır. Yeni teknolojilerin çıkış amacı, sistem içerisinde bulunmayan insanları da kendisine kazandırmaktır. Meta-verse de tam olarak bunu amaçlamaktadır. Kısacası Meta-verse’in temel amacı, insanlığın sanal gerçeklik ile barışık olmasıdır. 

Bu sebeple henüz herhangi bir oyun ara yüzüne bile girmemiş insanlar için Metahuman Creator ara yüzü aşağıdakilerden oluşmaktadır; 

  • Başlık çubuğu 
  • Metahuman karakter oluşturma ekranı 
  • Grafik ayarları 
  • İşlemci ve grafik kartı tarafından işlenmiş Metahuman görüntüsü 
  • Metahuman kontrol sistemi

Ara yüz sistemlerine ek olarak da uygulama içine girildiğinde iki seçenek görülmektedir. Bu seçenekler; 

  • Metahuman Creator: Hazırlanmak istenen Metahuman’ın ara yüz bölümüne girmeye yarayan sistemdir. 
  • My Metahuman: Oluşturulmuş Metahuman’ın kaydedildiği ve geliştirilmeye hazır beklediği bölümdür. 

Bir MetaHuman Ön Ayarı Seçme 

Metahuman Creator, insanların sisteme alışması ve sisteme dahil olmasını hızlandırmak amacıyla hazır assetler kullanmaktadır. Hazır assetler, daha önceden oluşturulmuş ve herkesin kullanımına açılmış dijital parçalara verilen isimdir. Sistem içerisinde önceden oluşturulmuş sanal insanlar, Presets olarak adlandırılmıştır. 

Bir Metahuman ön ayarı yapmak isteyen ve Metahuman oluşturmuş ya da presets kullanan insanların izlemesi gereken yollar ise şunlardır; 

  • Karakteri çevirmek için bilgisayar faresinin sağa – sola sürüklenmesi gerekmektedir. 
  • Kamera geçişi için NumPad tuşları ya da ayarlar bölümü kullanılmalıdır. 
  • Fare tekerleği kameranın yakınlaşmasını ya da uzaklaşmasını sağlamaktadır.  

Önceden Oluşturulmuş Bir MetaHuman’ı Değiştirme 

Metahuman Creator’ü daha önce kullanmış ve bir Metahuman oluşturmuş insanlar, yarattıkları sanal karakterler üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilmektedirler. Oluşturulan Metahuman, sistem ana sayfasındaki My MetaHumans bölümüne kaydedilmektedir.  

My Metahumans sekmesi içerisinden üzerinden değişiklik yapılmak istenen Metahuman’a tıklanılır. Ardından yapılacak değişiklik için Edit Selected seçeneği seçilir. Böylece, Metahuman için oluşturulan düzenleme bölümüne giriş yapılabilmektedir. 

MetaHuman Viewport Kontrolleri ve Araç Çubukları 

Epic Games üzerinden erişilen Metahuman Creator’da oluşturulan Metahumanları çeşitli özelliklerle geliştirmek mümkündür. Metahuman’ın bulunduğu ortam ile beraber direkt oluşturulan karaktere eklenebilen özellikler, kişilerin Meta-verse’e bakış açısını değiştirmektedir. 

Viewport kontrolleri sayesinde Metahumanların, yüz, mimik, saç ve vücut hareketleri şekillendirilebilmektedir. Bu kontroller oluşturulan sanal insanın neredeyse gerçek bir insandan farklı olmamasını sağlamaktadır.  Metahumanlar, her insan gibi gülebilir, ağlayabilir, koşabilir ya da eklenen farklı özellikleri yerine getirebilmektedirler.