WordPress Dosya İzinleri Nasıl Olmalı?

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Olmalı?

Güvenlik bakımından oldukça büyük önem taşıyan WordPress klasör ve dosya izinleri, genellikle hosting üzerinden ya da… En doğru dosya dizinleri nasıl uygulanır ve bu uygulamalar sırasında ne gibi sorunlar çıkabilir? Yazımızda “WordPress dosya dizinleri nasıl olmalı?” sorusuna detaylı bir yanıt vermeye çalıştık.

WordPress Dosya İzinleri Neden Önemlidir?

WordPress dosya izinlerini doğru şekilde uygulamak için öncelikle bu işlemin ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir. Dünya genelinde en çok kullanılan web sistemlerinden biri olarak WordPress, oldukça geniş bir alana hizmet etmektedir. Her 100 sitenin 30’una altyapı hizmeti veren WordPress, doğal olarak siber saldırıların da odağına girebiliyor.

Kaynaklık ettiği milyonlarca web sitesinin güvenlik sorumluluğunu da elinde bulunduran WordPress, gelişmiş sistemlerle en güvenilir altyapıyı sunmak için sürekli çözüm üretmeye devam ediyor. Ancak bu noktada web siteleri üzerinden kullanıcıların alabilecekleri önlemler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar devreye giriyor.

Dosya izinleri de bu güvenlik tabanını en çok etkileyen unsurlar arasında dikkat çekiyor. Kısacası web sitenizin güvenliğiniz sağlayabilmek için dosya izinlerinizi uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz. Yazımızın devamında bunun nasıl mümkün olduğuna dair detayları bulabilirsiniz.

WordPress Sisteminde Dosya İzinleri Nasıl Çalışır?

WordPress sistemi üzerinde web sitenizin çalışması bir hosting kaynağına bağlı olarak çalışır. Bu hosting kaynağı, verilerinizin depolandığı bir bilgisayar birimini ifade eder. WordPress klasör ve dosya izinleri de bu noktada devreye girer. Bu hosting kaynağı üzerinde depoladığınız içeriklerini, bazı yazılımlar yardımıyla web sitenizin takipçileri tarafından ulaşılabilir hale gelir.

Web sitenizin sunduğu verileri kullanıcılara aktaran yazılımlar, Apache ya da Ngix gibi web sunucularıdır. Bu yazılımlar, web siteniz üzerinde oluşturduğunuz içeriklerin depolandığı WordPress hostingi üzerinden web kullanıcılarının ekranlarına yansımasını sağlar. Bu şekilde herkese açık hale gelen verileriniz için web sitenizin dosya ve klasör güvenliğini sağlamanız gerekir. Peki, klasör ve dosya izinleri ne işlev görüyor?

Klasör ve Dosya İzinleri

WordPress üzerinde kurduğunuz web sitenizde paylaştığınız her şeyin bir kategoriye ayrılması gerekmektedir. Bu kategoriler üzerinden klasör ve dosyalarınızın paylaşımı konusunda belirli seçenekleriniz bulunmaktadır. Bu aşamada dosya ve klasör izinleri devreye girer. Web siteniz üzerinden hangi dosyaların ve klasörlerin üzerinde ne gibi işlemler yapılabileceğini bu izinler kapsamında belirleyebilirsiniz. Klasörlerinizin değiştirilebilmesi, yazılabilmesi ya da okunabilmesi bu izinler kapsamında belirlenir.

Web siteniz üzerinde veri yüklemeleriniz, görsel atamalarınız ve bazı scriptleri çalıştırmanız, doğru klasör ve dosya izinlerinin kullanımıyla gerçekleştirilebilir. Yanlış dosya ve klasör izinleri kullanılması durumunda web siteniz üzerinden önemli güvenlik açıkları oluşabilir ve tekrar koruma altına almanız zorlaşabilir.

WordPress üzerinden web sitesi için düzenlemeler yaparken uyguladığınız değişiklikler ve dosya izinleri WordPress tarafından denetlenmektedir. Bu denetlemeler sayesinde dosya izinleri ile ilgili bir hata yapmanız durumunda uyarılar alırsınız. Uyarılar, admin sayfanız üzerinden karşınıza çıkar. Ancak belirtmekte fayda var ki; bazı durumlarda bu uyarılar size yansımayabilir ve bu durumda hata yaptığınızı fark etmeniz mümkün olmaz.

WordPress Dosya İzinleri ile Web Sitenizi Koruma Altına Alın

WordPress’i sürekli güncel tutarak güvenlik sağlamak mümkündür. Ancak bunun yanı sıra en çok dikkat edilmesi gereken unsur WordPress dosya izinlerinin uygulanmasıdır. Klasör ve dosya izinlerinizin doğru ayarlanması web siteniz için hayati bir önem taşımaktadır. Peki, klasör ve dosya izinleri nasıl düzenleniyor?

WordPress için Tavsiye Edilen Dosya ve Klasör İzinleri

WordPress üzerinden kullanılan dosya ve klasör izinleri için en güvenilir olanları belirli başlıklarda incelenebilir. Özellikle de kullanılan hostinge göre değişkenlik gösterebilirler. Linux sistemi için kullanılması tavsiye edilen klasör ve dosya izinlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • htaccess dosyası için 604 ya da 644 kullanılabilir.
  • Başkalarının görmemesi içi wp-config.php dosyasının 440 koduyla işlemesi gerekir.
  • WordPress klasör izni için 755 kodu kullanılır.
  • Dosya izinleri içinse 644 kodu uygundur.

WordPress Dosya İzinlerinde 777 Kodundan Uzak Durun

Web siteniz üzerinde kısa süreli olarak kullanılabilen ancak uzun süre kullanımında büyük sorunlara yol açabilen 777 kodu, web siteniz için sakıncalı olarak görülen izinlerden biridir. Kodun kullanımı yalnızca belli başlı konular için çok kısa süreli olarak kullanılması şartıyla önerilebilir.

Örneğin, eklentilerde sorun olduğu durumlarda ya da hata tespiti yaparken kullanılabilir. Ancak bu durumlar dışında kod çok sakıncalı olabilir. Bütün dosyaların herkesin erişimine açık konumda olmasını sağlayan 777, her türlü saldırıya açık hale gelmenize neden olabilir.

WordPress Dosya İzinlerinin Düzenlenmesi

WordPress üzerinde başarılı ve güvenli bir kullanım sağlamanızın en doğru yollarından biri dosya izinlerinin doğru şekilde düzenlenmesidir. WordPress eklentilerinin doğru şekilde çalışması bu yönlendirmelere bağlı olarak mümkün olabilir. Sorunsuz ve uyumlu bir kullanım süreci için dosya düzenleme işleminizi Cpanel kullanarak aşağıdaki adımlara göre uygulayabilirsiniz:

  1. İlk olarak WordPress üzerinde bulunan Cpanel bölümüne giriş yapmanız gerekir,
  2. Bu kısımda dosya yöneticisi (File Manager) kısmını seçmelisiniz,
  3. Daha sonra web sitenizin “Kök Dizini’ne girin,
  4. Bu aşamada dosyalar ve klasörlerin listelendiğini görebilirsiniz,
  5. Bu aşamada bütün klasörleri seçerek izinleri değiştirme bölümünden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç

Web siteniz üzerinde düzenlemeler yaparken özellikle de güvenlik konusunda hayati önem taşıyan dosya ve klasör izinlerinin uygulanmasında dikkatli olmalısınız. Web sitenizi dışarıya karşı korunaklı ve kapalı hale getirmek büyük oranda sizin ve sayfanızdaki ziyaretçilerin güvenliğini sağlayacaktır. Yazımızdaki uyarıları dikkate aldığınız takdirde doğru WordPress dosya izinlerini uygulamış olacaksınız.

Alakalı Gönderiler
Form Başarıyla Gönderildi.
En kısa zamanda tercih ettiğiniz iletişim kanalı ile sizinle iletişime geçilecektir.