Boston Dynamics Robotlarının Yetenekleri ve Geleceği

Boston Dynamics Robotlarının Yetenekleri ve Geleceği

Çalışmalarıyla gelecek vaat eden şirketin robotları da yetenekleriyle büyük bir heyecan oluşmasını sağlıyor. Durum böyleyken bu robotlarla ilgili her gelişme merak edilmeye başlandı. İşte bu yüzden Boston Dynamics robotlarının yetenekleri ve muhtemel geleceği ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

Boston Dynamics Nedir?

Boston Dynamics, 1990’lı yılların başında Massachusetts’te kurulan bir yapay zekâ, mühendislik ve robotik tasarım şirketidir. Şirket, belirtilen dönemde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Marc Raibert ve ekip arkadaşlarının enstitü dışında kurduğu bir girişimdir. Uzun yıllar robotik konusunda önemli başarılar kazanan ve çeşitli robotlar geliştiren şirket, 2020 yılının aralık ayında Hyundai Motor Company tarafından satın alınmıştır.
İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri için BigDog adlı robotun üretimi ile tasarımlarına başlayan şirket, zamanla projelerini daha kapsamlı hale getirmiştir. Şirketin ilk çalışması finansal olarak DARPA (Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı) ve DI – Guy simülasyon yazılımı tarafından desteklenmiştir.

Boston Dynamics’in Farkı Nedir?

Boston Dynamics, özellikle ürettiği projelerin tanıtımı ve testleriyle büyük bir destekleyici kitleye sahip olmuş ve bu kitleyi sürekli genişletmiştir. Yaptığı çalışmaları büyük PR çalışmaları ile duyuran şirket, finansal kaynaklarını geliştirerek her seferinde daha gelişmiş robotik çalışmalara imza atmıştır. Benzersiz insan modelli robotları ile Boston Dynamics, geleceğin robotik çalışmalarına da öncülük etmeyi benimsemiştir.
Üretim yaptığı süreç içerisinde birkaç kez el değiştiren şirket, değerini her satışta arttırmayı başarmış ve iş hacmini de aynı oranda yükseltmiştir. Boston Dynamics’in farklı olmasını sağlayan en önemli özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

⦁ Boston Dynamics, insan ve hayvan modellemesi ile üretilen robotlar tasarlar. Bu sayede şirket hem tanıtım konusunda hem de ileriye dönük beklenti konusunda ön plana çıkar.
⦁ Şirket çalışmalarının önemli bir kısmı, tamamen özgün çalışmalarla sağlanmaktadır.
⦁ Robot çalışmaları, yalnızca fiziksel aktiviteler ile sınırlı kalmadığı gibi yapay zekâ ile desteklenir.
⦁ Şirket, ürettiği robotlarda özellikle bacaklı makinelere ağırlık verir. Bu sayede ürün tanıtımlarında da olduğu gibi ileriye dönük bir vizyon çizer.
⦁ Dünyadaki muadillerinden büyük oranda farklılık gösteren şirket, girişimlerinde hep öncü olmayı başarır.

Boston Dynamics Robotları ve Yetenekleri

Boston Dynamics, çalışmaya başladığı 1992 senesinden beri, sürekli yeni çalışmalar yapmış ve çeşitli robotlar üretmiştir. Şirketin ürettiği robotlar ise şunlar:
⦁ BigDog
⦁ Atlas
⦁ Pick
⦁ Handle
⦁ Stretch
⦁ Spot

BigDog

Image 15
Big dog

Dört ayaklı bir köpek modellemesi olarak tasarlanan BigDog, 2005 yılında askeri alanda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Robotun temel üretim amacı, engebeli arazilerde askeri araçlara eşlik etmesidir. Robotik katır olarak da tanımlanan robotun finansmanı Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından sağlanmıştır. Robotta tekerlek yerine dört bacak kullanımı, arazilerde ulaşılamayan alanlara erişmek konusunda destek sunmaktır.

Atlas

Image 16
Atlas

Genel anlamda dünyada en çok tanınan ve insansı robotların en gelişkini olarak bilinen Atlas, her tanıtımda dikkatleri üzerine çekiyor. Üzerinde yapılan çalışmalarla insana en yakın robotun üretilmesi konusunda modellik yapan Atlas, araştırmaların büyütülmesine yardımcı oluyor.
Atlas, güçlü bir hidrolik sistemi ile bütün hareketlere uyum gösterebilmesi adına geliştiriliyor. Zorlanacağı hidrolik sistem sayesinde robot, insanların bile yapmakta zorlandığı akrobatik hareketler yapabiliyor. Özellikle videoları ile yaygınlaşan Atlas, bu sayede daha popüler ve tanınır hale gelmiştir. Dolayısıyla robot, Boston Dynamics’in yüzü konumuna gelmiştir.

Spot

Image 17
Spot

Boston Dynamics robotlarından bir diğer dört ayaklı seçenek, Spot’tur. Yarı otonom olarak tasarlanan robot, ilk dört bacaklı robot formudur. Arazilerde son derece etkili bir şekilde kullanılabilen robot, rutin kullanım için elverişli bir yapıya sahiptir. Hem endüstriyel inceleme alanlarında hem de eğlence alanlarında aynı anda çalışabilme yetisine sahip olan Spot, farklı alanlara da uyarlanabiliyor. Robotun üretimi, toplamda 74.500 dolarlık bir bütçe ile gerçekleştiriliyor.
Spot ayrıca Çin’de üretilen AlphaDog adlı bir robota da ilham vermiştir. Çevreyi algılamak adına görüş ve işitme sensörleri ile yapay zekâ teknolojisini de bünyesinde bulunduruyor. Projenin ileriye dönük beklentileri arasında sosyal bir fayda olarak engelli bireylere yardımcı olmak da bulunuyor.

Stretch

Image 18
Stretch

2021 yılında piyasaya sürülen Stretch, otomasyon ve depo olarak değerlendiriliyor. Boston Dynamics robotlarından ayrıldığı nokta ise robotu farklı bir konuma oturtuyor. Stretch, şirketin diğer robotlarından farklı olarak insan ya da hayvanlardan modellenmemiş, daha çok bilgisayar algoritmalarına benzer motivasyonlarla üretilmiştir. Endüstriye yönelik olarak hizmet veren robot, tekerlekler ve robotik kollarıyla palet taşıma gibi alanlarda etkili oluyor.
2022 yılında aktif olarak piyasaya girmesi hedeflenen Stretch, şirketin hali hazırda testleri için yaptığı çalışmalarla geliştirilmeye devam ediyor. Şirket özellikle dünyanın son yıllarda yaşadığı farklı felaket ve hastalık olayları yüzünden endüstriyel çalışma alanlarını dönüştürmeye çalışıyor. İnsansız çalışma alanlarının genişletilmesi, robotların daha ulaşılabilir olmasıyla mümkün olacak gibi görünüyor. Ancak henüz ürünün satışıyla ilgili fiyat bilgisi paylaşılmış değil.

Boston Dynamics Robotlarının Geleceği

Teknolojik gelişmelerin er gün farklı alanlarda kendin gösterdiği son yıllarda, gelecek vizyonları biraz daha öngörülebilir hale gelmiştir. Teknoloji âletlerinin ileriye dönük projelerde genellikle robotlar ve dronlarla hedeflendiği gelecekte, Boston Dynamics tarafından görülen vizyonun da tam olarak uçmanın ve robotik gelişmelerin odağında olduğu söylenebilir.
İleriye dönük plânlamalarda daha az insan gücü ve daha fazla robot kullanımı değerlendiriliyor. Üretim alanlarından keşiflere, ticaretten gıdaya kadar hemen her alanda robotik üretimlerin yer alacağı düşüncesine alışmanın ne kadar zaman alacağı bilinmez. Ancak Boston Dynamics, şimdiden bu geleceği inşa etmeye başlamıştır. Kısaca belirtmek gerekirse Boston Dynamics robotlarının muhtemel geleceği, büyük oranda parlak ve umut vaat edici görünüyor.

Alakalı Gönderiler
Bir Cevap Bırakın

Mail Adresiniz Paylaşılmayacak. Gerekli Alanlar * ile İşaretlendi.

Image link

Web tasarım'da indirim zamanı!

Mobil uyumlu, Özel tasarım.