Unreal Engine 5 Yenilikler

Geçtiğimiz yıllar içerisinde hem oyun hem de teknoloji dünyasını değiştiren anlaşmalardan biri yapıldı.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde hem oyun hem de teknoloji dünyasını değiştiren anlaşmalardan biri yapıldı.

2022 yılı içerisinde yeni oyunların bünyesine katılmaya hazırlandığı Unreal Engine 5’te yeni ara yüzler, animasyonlar, açık dünya tasarımları ve ses deneyimleri gibi birçok alanda gelişmeler mevcut. Yazımızda Unreal Engine 5 ile bizi neler bekliyor, sorusunu yanıtlarken yeni tasarlanan oyunları da inceleyeceğiz.

Unreal Engine 5 ile Öne Çıkan Yenilikler

Unreal Engine 5, gelecek nesil oyun geliştiricilerin en çok beklediği özel görsel ve işitsel yeniliklerle beraber ön plâna çıkıyor. Gerçeklik boyutunu büyük oranda geliştiren bu yeni teknoloji sayesinde, ileri düzeyde fotogerçekçilik sağlanabiliyor olacak. PlayStation 5 üzerinde çalıştırılabilen bu oyun teknolojisi, platform üzerinden gerçek zamanlı demolarla test edilebiliyor. Epic Games’in sunduğu Nanite ve Lumen adlı teknolojileri ve getirdikleri yenilikleri içeriklerindeki özellikler üzerinden incelemek daha doğru olacaktır.

image 19

Nanite Nedir?

image 20
Nanite

Unreal Engine 5 ile beraber sunulan Nanite, milyonlarca mikro poligon projesini içerisinde barındırabilen, sahnelerin çok hızlı ve gerçekçi oynatılabilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu yenilik sayesinde Epic Games, kullanıcıların daha rahat ve kullanıcıların daha rahat ve keyifli kullanım sağlamasını hedefliyor. Nanite, sağladığı sanallaştırılmış mikro poligon geometrisi sayesinde sanala aktarılan modellemelerin hızlı algılanmasını ve gerçekçi bir şekilde yansımasını sağlıyor. Bu doğrultuda Nanite üzerinden hedeflenen temel konu, oyunların sanatsal yansımasının ileri düzeyde sağlanmasıdır. Nanite teknolojisi için aşağıdaki avantajları sağlayacağını söylemek mümkün:

⦁ Nanite, yalnızca PS konsollar üzerinden değil PC üzerinden de kullanılabilecek,
⦁ Teknoloji, PS4 gibi uygulamalarda yükseltilerek Unreal Engine 5 uyumlu hale getirilebilecek,
⦁ Nanite teknolojisinin en önemli faydalarından biri 3D modellemelere sağlayacağı kolaylık olacak. Teknoloji, 3D modellemeler yapılırken ayrıntılar daha net ve başarılı olacak,
⦁ Nanite teknolojisi sanatsal çalışmaları milyonlarca poligonun sanallaştırılmasını ve kolayca detaylandırılmasını sağlanabilecek.

Lumen Nedir?

image 21
UE5 Lumen

Lumen, Nanite’nin sağladığı görsel olanakların yanında ışıklandırma konusunda detaylı bir avantaj sunuyor. Bu teknoloji sayesinde dinamik küresel aydınlatma denilen bir sistem devreye girecek ve oyun geliştiriciler bu uygulama sayesinde daha kolay işlem yapabilecekler. Lumen, statik ışıklarla oluşturulan oyunlardan kaynaklanan kısıtlamaları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu sayede oyun geliştiriciler detaylandırma konusunda daha başarılı olabilecek. Lumen’in sağladığı küresel aydınlatmanın çalışma prensibi ise ışık kaynağından gelen ışınların nesnelerden yansıyarak çoğalması ve bu sayede ortam aydınlanması daha iyileştirilmiş olarak yansıyacak. Teknolojinin sağladığı küresel aydınlatma oyuncuların veri tabanına da yansıyabilecek.

Açık Dünyalar

Unreal Engine 5, açık dünya tasarımlarını daha kolay ve hızlı bir şekilde yansıtmak üzere tasarlanıyor. Izgara biçiminde bölünen bu açık dünyalar, gerekli olduğunda hücreleri ortaya çıkarıyor. Yüksek kalite de bu şekilde sağlanıyor ve daha detaylı çalışmalar sağlanabiliyor.
Ayrıca sistemin getirdiği yenilikler sayesinde aynı harita üzerinde birden fazla kullanıcının kendi dosyası üzerinden üretim yapabilmesi sağlanıyor. Dosya katmanları sayesinde, aynı dünyaya ait farklı versiyonların modellenmesi ve aynı yerde saklanması da mümkün. Ayrıca yeni tasarım, animasyon, ses ve arayüz üzerinden de yeni olanaklar sağlıyor.

Animasyon

Yeni geliştirilen animasyon araçları sayesinde kullanıcılar daha kolay ve pratik bir şekilde animasyon üretebiliyor. Bu sayede sürekli animasyon yapıp getirmek ve yeniden yapılandırmak gerekmiyor. Control Rig sayesinde animasyon oluşturmak daha pratik bir hal alıyor. Ayrıca Full – Body IK de hareketlerin daha doğal yansıtılmasına katkı sunuyor. Bu olanakların yanı sıra Motion Warping de basit bir animasyon tekniğiyle karakter hareketlerini düzenlemeye olanak sağlıyor.

Ses

Ses konusunda Meta Sounds uygulaması sayesinde, kullanıcıların ses takibi yapması daha olanaklı hale geliyor. Ses üzerinde kullanıcılar bu sayede daha çok kontrol sağlayabilecek.

Arayüz

Arayüz olarak daha gelişmiş ve pratikleştirilmiş bir sistem sunuluyor. Bu yeni platform üzerinde kullanılan özellikler, sekmeler yardımıyla kullanırken açılabilen daha özelleştirilmiş bir sistem sunuyor. Bu sayede kullanılan alandan tasarruf etmek mümkün hale geliyor. Kullanılmayan dosyaların kaldırılabilmesi daha geniş bir kullanım alanı sunuyor. Dolayısıyla basitleştirilmiş kullanım daha fazla yaratıcılığı da besliyor.

Unreal Engine 5 ile Etkileyici Bir Deneyim: The Matrix Awakens

image 22
The Matrix Awakens

Epic Games’in yeni projesi The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience, bütün yenilikleri ile Xbox Series X/S VE PlayStation 5 üzerinde ücretsiz olarak indirilebiliyor. Warner Bros’un Matrix evreni içerisinde yer alan yeni konseptini sunan bu heyecan verici oyun, efsane filmin Epic Games dünyasına dâhil olmasını sağlıyor. Oyunda hikâyenin Lana Wachowski tarafından yazılması ve sinema evreni olarak tasarlanması heyecan yaratıyor. Bunun yanında Keanu Reeves’in Neo karakteriyle ve Carrie – Anne Moss’un da Trinity olarak kurguda yer alması, tarihi bir süreci getiriyor. Hikâyenin bu şekilde tasarlanası bir hyper gerçeklik hissi sunuyor. Ayrıca oyunda ikiliye Matrix üçlemesi ekibinden Kym Barret, Kim Libreri, James McTeigue, Jerome Platteaux, Michael F. Gay ve George Borshukov gibi isimler de eşlik ediyor.

The Matrix Awakens’in Sunduğu Faydalar

Oyun dünyasına hali hazırda yapısal olarak büyük bir yakınlığı olan Matrix, Epic Games ile beraber hem reel anlamda hem de oyunlaştırma adımlarında önemli bir gelişme vaat ediyor. Oyunun gelişim sürecinde Lana Wachowski ve film ekibi oldukça heyecanlı görünüyor. Ekibin heyecanın haklı çıkaran oyunun sunduğu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

⦁ Sinema başta olmak üzere sanat formlarının oyunlaşması ve farklı yöntemlerle buluşması mümkün hale geliyor,
⦁ Ekstra gerçeklik hissi ile sinematik evrene dâhil olma hayalleri gerçekleşiyor,
⦁ Oyun Matrix filminin de mesajını vermeye çalıştığı simülasyon dünyasını genişleterek algıları şekillendiriyor,
⦁ 16 km2 fotogerçekçi bir ortam ve gerçekçi oyuncular sunarak simülasyonun somut bir örneğini sunuyor,
⦁ Oyuncular, Matrix evrenine girişte kural değişiklikleri yapabiliyor ve evreni yeniden tanımlayabiliyor,
⦁ Oyun ayrıca film ekibinin gerçekçi çekimleri üzerinden modellendiği için sinematik evreni kullanıcıların deneyimine sunuyor,
⦁ Aktörlerin 4D görüntüleri üzerinden geliştirilen oyun Epic Games’in Novi Sad stüdyolarında Unreal Engine 5 teknolojisiyle modellendi. Bu sayede Neo ve Trinity’nin yüzleri oyuncuların kendi üzerinde deneyimleyebileceği bir ortam sunuyor,
⦁ Yaratılan açık dünya şehir ortamında binlerce MetaHuman ajanı büyük ölçekli olarak yansıyor.

The Matrix Awakens’in Teknik Özellikleri

Oyunun demosunda görüldüğü üzere Epic Games, birçok teknik yeniliği bu sayede kullanıcıların deneyimine ve geliştirme konusunda yapılacak geri dönüşlere zemin hazırlamak üzere sunuyor. Bu noktada yapılan incelemelerin oyunu ve Unreal Engine 5’i daha çok geliştirmek için değerlendirileceği düşünülebilir. Dolayısıyla sistemin teknik olarak sunduğu özelikleri incelemekte yarar var. Oyunun gelişiminde kullanılan teknik özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

⦁ Oyunda karakterlerin olağanüstü gerçeklikte yansıması için Epic Games’in 3Lateral ekibi tarafından Nanite ve Lumen teknolojilerinin yanı sıra ses, animasyon ve arayüz sistemleri kullanıldı.
⦁ Şehir ve çevre konseptinin oluşumu, Houdini sistemi ve Unreal Engine 5 Dünya Bölme Sistemi kullanıldı.
⦁ Araçların hareketleri, bina hareketleri ve kostümler Kaos Fizik Sistemi ile tasarlandı,
⦁ Kaos sistemi sayesinde oyun içerisinde gerçekleşen her şey biricik olarak geçerlidir ve kopya olarak tekrarlanmaz.
⦁ Mekânların oluşumu ve hareketler, Mikropoligon Geometri Sistemi ile tasarlandı.
⦁ Oyun içeriğinde aydınlatmalar Lumen Sistemiyle güçlendirildi.
⦁ İçerikte Unreal Engine 5’in Temporal Super Resolution adlı üst örnekleme algoritması kullanıldı.
Yukarıda sıraladığımız sistemler oyunun gerçekçiliğinden hızına kadar her şeyin şaşırtıcı derecede kaliteli olmasını sağlıyor.
Film kalitesinde sunulan bu demonun tam olarak oyun etkinliği sunmadığı belirtmekte fayda var. Ancak geliştirilen bu aşamada bir uygulamanın oyun dünyasının geleceğinde çok fazla sürmeden yerini alacağını düşünebiliriz. Metaverse evreninin çokça konuşulduğu ve hayata entegre edilmesine sayılı günlerin kaldığı son zamanlarda Unreal Engine 5, bize birçok konuda ipuçları sunuyor. Dolayısıyla çok yakın bir zamanda kendimizi Matrix evreninde en gerçekçi sahnelerde bulabiliriz.

Unreal Engine 5 Teknolojisi Gelecekteki Oyunları Nasıl Etkileyecek?

Unreal Engine 5 evrenini bu kadar yakından incelemişken en önemli konulardan biri olan geleceğin oyunlarının nasıl olacağı konusuna da ışık tutmakta fayda var. Unreal Engine 5 yaratıcıları ve oyun geliştiricileri arasında bu yeni çalışmalara dair oldukça ümitli bir bakış söz konusu. Sunulan demoları inceleyen oyuncular da yeni teknolojinin yaratıcıları da projenin mükemmel sonuçları olacağına inanıyor. Oyun dünyasını her aşamasıyla yakıdan takip eden oyun geliştiricileri sağlanan yeni imkânlarla yaratıcılıklarına sınır koymaları gerekmeyeceği görüşünde. PCGamer proje geliştiricilerden aldığı detaylara göre “Oyun Motoru”, yeni nesil oyunlar için etkileyici bir zemin sunuyor.
Unreal Engine 5 yaratıcılarından Carlos Bordeo, sistem içerisinde geliştirilen Lumen ve Nanite gibi projelerin, gelecek nesil oyunların tasarımında büyük önemi olacağını belirtiyor. The Matrix Awakens demosu üzerindeki çalışmalar da Bordeo’yu haklı çıkarıyor diyebiliriz. Ayrıca Fortnite oyununda görülen etkileyici sonuçlar da ortada.
Sonuç olarak Unreal Engine 5 ile bizi neler bekliyor sorusunun yanıtını sunulan örneklerden açık bir şekilde görebilmek mümkün. Ayrıca Metaverse’ün gittikçe yaklaştığı son günlerde, UE5’in bizi taşıdığı nokta oldukça önemli görünüyor. Elimizdeki veriler dışında sistemin hayatımıza katacakları ise kısa süre içinde yeni projelerle karşımıza çıkacaktır.