WordPress HSTS Nedir? Nasıl Eklenir?

WordPress HSTS Nedir? Nasıl Eklenir?

WordPress HSTS Nedir? WordPress için HSTS eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. .htaccess dosyasını düzenleyin ve aşağıdaki kodu ekleyin:

Header always set Strict-Transport-Security “max-age=31536000; includeSubDomains; preload”

  1. Bu kod, HSTS öğesini sunucunuzda etkinleştirir ve belirli bir süre boyunca geçerli olur. “max-age” değeri, saniye cinsinden belirlenen süre boyunca HSTS öğesinin geçerli olacağını belirtir.
  2. Eğer sadece belirli sayfalar için HSTS kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyasınıza ekleyebilirsiniz:

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTPS} off RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Bu kod, sadece belirli sayfalar için HSTS etkinleştirir, ancak unutmayın ki, HSTS kullanmanın sadece SSL üzerinden çalıştığınızda anlamlı olduğunu. HSTS ile ilgili detaylı bilgi için web sunucunuzun belgelerini veya HSTS öğesinin nasıl yapılandırılacağına dair online kaynakları okuyabilirsiniz.

HSTS Ne İşe Yarar?

HSTS (HTTP Strict Transport Security) HTTP üzerinde güvenli bir bağlantı sağlamak için kullanılan bir web güvenliği önleyicisidir. Bu önleyici, bir web tarayıcısının belirli bir web sitesine ilk kez bağlandığında, tüm gelecek bağlantılar için zorunlu olarak HTTPS üzerinden bağlantı kurmasını sağlar. Bu, man-in-the-middle (MITM) saldırılarını engellemek için kullanılır.

HSTS öğesi, sunucu tarafından döndürülen bir HTTP kimlik bilgisi öğesidir ve tarayıcıya, belirli bir süre boyunca sadece HTTPS üzerinden bağlantı kurması gerektiğini bildirir. Bu süre, “max-age” değeri ile belirlenir ve saniye cinsinden ifade edilir. Örneğin, “max-age=31536000” değeri, 1 yıl boyunca HSTS öğesinin geçerli olacağını belirtir.

HSTS öğesinin kullanımı, man-in-the-middle (MITM) saldırılarını önlemek için önemlidir çünkü saldırganlar, bir kullanıcının bir web sitesine ilk kez bağlandığında, bağlantıyı keserek veya yönlendirerek, kullanıcının girdiği bilgileri gizlice elde edebilir. HSTS ile, tarayıcının ilk bağlantısından sonraki tüm bağlantılar HTTPS üzerinden gerçekleştirildiğinden, bu tür saldırılar önlenir.

https://hstspreload.org/?domain=metromas.com

HSTS Eklemenin Faydaları Nedir?

HSTS (HTTP Strict Transport Security) öğesinin kullanımı, bir web sitesinin güvenliğini arttırmak için birçok fayda sağlar:

  1. Man-in-the-middle (MITM) saldırılarını önleme: HSTS, tarayıcıyı ilk bağlantısından sonraki tüm bağlantıları HTTPS üzerinden gerçekleştirmesini sağlar, bu da man-in-the-middle (MITM) saldırılarını engellemek için kullanılır.
  2. Güvenli bir bağlantı sağlama: HSTS, tarayıcıya belirli bir süre boyunca sadece HTTPS üzerinden bağlantı kurması gerektiğini bildirir. Bu, kullanıcıların bilgilerinin daha güvenli bir şekilde iletişim kurduklarından emin olmasını sağlar.
  3. SSL kullanmayı zorunlu hale getirme: HSTS, SSL sertifikası kullanmayı zorunlu hale getirir. Bu, web sitelerinin daha güvenli hale gelmesini sağlar ve kullanıcıların web sitelerine güven duymasını arttırır.
  4. DNS çökme saldırılarını önleme: HSTS, tarayıcının DNS sorgusunu yapmadan önce belirli bir süre boyunca zaten ziyaret edilmiş olan web sitelerine bağlanmasını sağlar. Bu, DNS çökme saldırılarına karşı koruma sağlar.
  5. Tarayıcı önbellekleme: Tarayıcılar, HSTS öğesini önbellekler ve gelecekteki bağlantılar için güvenli bir bağlantı sağlamak için bu önbelleği kullanır. Bu, kullanıcıların web sitelerine daha hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar.
Alakalı Gönderiler
Bir Cevap Bırakın

Mail Adresiniz Paylaşılmayacak. Gerekli Alanlar * ile İşaretlendi.

Image link

Web tasarım'da indirim zamanı!

Mobil uyumlu, Özel tasarım.