Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Fikrinizi veya projenizi internet ortamında belirli kurallarla ve teknolojilerle şekillendirdiğiniz kişisel veya kurumsal kimliğinizi yansıtan dijital bir varlıktır.

Web tasarım, kurumsal ve kişisel alanlarda nasıl olmalı?

Öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Karar verdiyseniz bir web sayfasına sahip olmak için küçük bir pazar araştırması/öneri gereklidir.
Daha sonrasında sorun yaşamamanız ve web sitenizin uzun vadede problemli çalışmaması adına önemlidir.

Kurumsal web siteleri:

 • Kurumsal web siteleri tahmin edeceğiniz üzere şirketinizin marka imajını yansıtmalıdır.
 • Kurulsal bir web sitesi, sitelerini ziyaret eden müşterilere iş modelini, ürünlerini ve hizmetlerini net bir şekilde göstermelidir.
 • Siteniz müşterilerine kalitesiz bir model izlenimi oluşturmak yerine pozitif bir model oluşturmalıdır.
 • Markanızı , renklerinizi ve ciddiyetinizi yansıdan, kullanıcı deneyimine özen gösteren bir tasarıma sahip olmalıdır. Güven vermelidir.
 • Web siteniz güvenli olmalıdır. Sızma ve zarar verme eylemlerine karşı her zaman yedeklemeli ve korumalısınız, Güncel kalmalısınız.
 • Siteniz her ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcılara ve arama motorlarına karşı hızlı tepki sürsine sahip olmalıdır.
  Yavaş olması durumunda sıralamanızı etkileyebilir ve müşterilerinizin siteyi kısa sürede terk etmelerine sebebiyet verebilirsiniz.
 • Siteniz farklı cihaz türlerinden erişilebilir ve cihazlar arası düzgün görüntülenmelidir

Kişisel web siteleri:

 • Kişisel web sayfaları kişinin kendisini doğru ifade etmesi adına önemlidir.
 • Ziyaretçilerinize kendiniz hakkında bilgi verebilmenize yardımcı olmalıdır.
 • Görsel tasarımı ve yazım tarzı dikaktli bir şekilde yapılmalıdır. Bu durum gerek kurulsal gerek kişisel web projeleri için geçerlidir.
 • Kolay kullanım adına web sitenizin tasarımı doğru yapılmalıdır müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin her zaman kolay kullanamayacağını hatırlayıp buna göre iyi bir deneyim oluşturmanız gerekir.
 • Siteniz her tür sitede olması gerektiği gibi mobil uyumlu olmalıdır. Cihazlar arasında sorunsuz görüntülenebilmelidir.

Her türlü web sitesinde tasarım ve kullanıcı deneyimi konusunda elinizden geleni yapmalısınız. Bu adımlar hizmetveren kişinin vizyonu, kalitesi,
müşteri memnuniyeti konuları ve çevre edinmesi için önemlidir. İşini kaliteli, iyi yapan ve destek verebilen her birey sektöründe başarıyı yakalayacaktır.
Çoğu kurumsallar web sayfası kadar desteğe de önem vermektedir. Net ve dürüst bir şekilde hizmet vermelisiniz sektörün değerini kaybettirecek adımlar atmamalısınız.

Kumsal ve kişisel web tasarımı arasında bazı farklılıklar olsa da, her alanda kullanıcı deneyimini önemsemek ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap vermek önemli bir harekettir.
Web tasarımcılar, hedef kitleyi (doktorlar, şirketler, tasarımcılar, ajanslar….) ve amaçlarını anlayarak uygun tasarım ve kullanıcı deneyimi sağlamalıdır.
Tabi ki de web tasarım prensiplerini (güvenilirlilik, tasarım, deneyim, hız, cihazlar arası uyumluluk, erişilebilirlik) dikkate alarak iş yapmanız daha doğru olacaktır.

Alakalı Gönderiler
Bir Cevap Bırakın

Mail Adresiniz Paylaşılmayacak. Gerekli Alanlar * ile İşaretlendi.

Image link

Web tasarım'da indirim zamanı!

Mobil uyumlu, Özel tasarım.