LDAC, aptX, AAC… En iyi Codec Bileşeni Nedir?

LDAC, aptX, AAC… En iyi Codec Bileşeni Nedir?

Kulaklık testlerinde sürekli olarak modelin AptX’i desteklemediğini okuyorsunuz ve bunun ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? O zaman doğru yere geldiniz! Metromas, farklı kulaklıklar ve cep telefonları tarafından kullanılan modern Bluetooth codec’leri arasındaki en önemli farkları açıklıyor.

Bluetooth kablosuz standardı, kulaklık dünyasında devrim yarattı. Kabloların artık yüksek kaliteli hi-fi kurulumlarında veya yeni akıllı telefonlarla birlikte gelen ucuz kulaklıklarda bulunma olasılığı daha yüksektir . Ancak Bluetooth üzerinden müzik aktarımı için veri paketlerinin cep telefonunda sıkıştırılması ve ardından tekrar açılması gerekir.

Bu makale için sözlük

TerimUygulamaAçıklama
örnekleme derinliğiCodec, 24 bit’e kadar örnekleme derinliklerini destekler.Dosyalarda depolanan ses verilerinin “çözünürlüğü”. Ne kadar çok, o kadar iyi!
Örnekleme oranıÖrnekleme oranı 48 kilohertz’dir (48.000 hertz, yani saniyede 48.000 kez).Bir analog sinyalin iletildiği frekans.
Veri hızıCodec bileşeni saniyede 345 kilobite ulaşır.Saniyede iletilen veri miktarı.
gecikmeGecikme 200 milisaniyedir.Sinyal iletimi ile sinyal çıkışı arasında meydana gelen gecikme ( gecikme).

Mevcut Bluetooth kulaklıklarla ilgili görüşlerin ayrıldığı nokta tam da bu noktadır. Ses codec bileşenine bağlı olarak, bu sıkıştırma ve açma kayıpsız olabilir veya önemli ölçüde kalite kaybına neden olabilir. Yeni kulaklık satın aldığınızda bağlantının ne kadar kayıpsız olacağını tahmin etmenize yardımcı olmak için aşağıda sizin için en önemli Bluetooth codec bileşenlerini açıklıyoruz. Bunlar:

Bilmeniz gereken ses codec’leri:

  1. SBC
  2. AptX (HD)
  3. AptX Uyarlanabilir
  4. LDAC
  5. LHDC
  6. AAC
  7. LC3

Bluetooth iletim standartları karmaşıktır ve bu makaleyi olabildiğince çok okuyucu için anlaşılır kılmak istediğim için en önemli avantaj ve dezavantajlara odaklanacağım. Ancak detayları yorumlarda tartışmaktan çekinmeyin!

SBC

SBC ses codec’i, “Düşük Karmaşıklık Alt Bant Codec’i” anlamına gelir ve temel olarak codec’ler arasında minimum düzeydedir. Lisanssız kullanılabildiği için genellikle ucuz kulaklıklarda bulunur. Codec, Gelişmiş Ses Dağıtım Profilinin (A2DP) bir parçasıdır. SBC yaygın olarak kullanılmasına rağmen, sıkıştırma, gözle görülür kalite kayıplarına neden olur.

SBC, kablosuz bağlantılar için 48 kilohertz’de saniyede maksimum 345 kilobite ulaşır. Bu nedenle codec, müzik akışı için uygun değildir. SBC’nin bir diğer dezavantajı da bağlantı kalitesinin daha kolay düşebilmesidir. Bir kulaklık yalnızca SBC biçimini sunuyorsa, bu genellikle ses kalitesinin en iyi olmadığının bir işaretidir.

AptX (HD)

Bir çift kulaklığın ambalajında ​​AptX ve hatta AptX HD için bir logo bulursanız, içiniz rahat olabilir. Ses codec’i Qualcomm tarafından geliştirilmiştir ve adı “Ses İşleme Teknolojisi” anlamına gelir. Daha yüksek bit hızları ve hepsinden önemlisi daha düşük gecikme ile karakterize edilir.

HD versiyonunda aptX, 24 bit çözünürlüğe kadar destekler, maksimum bit hızı 48 kilohertz örnekleme hızında saniyede 567 kilobittir. HD’siz AptX, 48 kilohertz’de saniyede maksimum 384 kilobit ve 16 bit örnekleme derinliği sunar.

AptX HD ve AptX’in gecikme süresi 170 ila 270 milisaniye arasında olsa da, Qualcomm’un hâlâ bir numarası var: “Düşük Gecikme” anlamına gelen AptX LL, 40 milisaniyeye kadar düşük gecikme süreleri sağlıyor. Bu, özellikle oyun kulaklıkları veya müzik aletleri için gerçek bir avantajdır.

Cep telefonlarıyla ilgili olarak, AptX ile ilgili büyük bir sorun, Apple’ın bu codec bileşenini desteklememesidir. Dolayısıyla, AptX HD kulaklığı bir iPhone’a bağlarsanız pratik bir avantajınız olmaz. Ancak AptX, SBC ile geriye dönük uyumlu olduğu için cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

AptX Kayıpsız

Qualcomm tarafından Eylül 2021’de duyurulan AptX Lossless codec, CD standardı kalitesinde kayıpsız ses akışları vaat ediyor . Hi-Fi/HiRes formatlarına eşdeğer olmasa da, 16-bit’te 44,1 KHz sunduğu için şirket, yeni formatı birinci sınıf ses akışı hizmetleri için ideal olarak konumlandırıyor.

  • Şu anda en iyi müzik akışı hizmeti nedir?

Codec’lerden bahsederken tekrar eden bir sorun olan AptX Lossless, Qualcomm’a göre 2021’in sonlarından itibaren gerçekleşmesi gereken, ancak iPhone ailesiyle uyumluluk beklentisi olmadan, hem mobil cihazda hem de kulaklıkta destek gerektiriyor.

AptX Uyarlanabilir

AptX Adaptive ile Qualcomm, henüz piyasadaki birçok Bluetooth kulaklıkta bulunmayan AptX’in bir tür halefi sunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi, codec esnektir ve çeşitli AptX standartlarının avantajları arasında geçiş yapabilir. Ayrıca, özellikle mobil oyunlar ve filmler için uygun olan düşük gecikme modu sunar.

Düşük gecikme çok önemli değilse, AptX Adaptive saniyede 279 kilobitten saniyede 420 kilobite kadar çok yüksek bit hızlarına ulaşır. Qualcomm, gecikmeyi yalnızca 80 milisaniye olarak belirtir . Ayrıca AptX Adaptive, aptX ve aptX HD ile geriye dönük uyumludur. Bu nedenle, cihazınız zaten AptX Adaptive’i destekliyorsa ancak kulaklığınız yalnızca AptX HD’yi destekliyorsa, yine de AptX HD’den yararlanabilirsiniz.

LDAC

Kablosuz olarak müzik akışı yaparken kayıpları daha da azaltmak istiyorsanız, Bluetooth LDAC codec bileşenine dikkat etmelisiniz. LDAC, Sony tarafından geliştirilmiştir ve Sony WF-1000XM4 veya Sony WH-1000XM4 gibi mevcut kulaklıklarda bulunabilir. Codec, 96 kilohertz’de 32-bit’e kadar örnekleme derinliği ile saniyede maksimum 990 kilobit sunar.

Sony WF 1000XM4 LDACyi destekler
Sony WF-1000XM4, LDAC’yi destekler!

LDAC, Android 8.0’dan beri AOSP’nin (Android Açık Kaynak Projesi) bir parçası olduğundan, çok sayıda cihaz standardı desteklemektedir. Kulaklıklarınız uyumluysa telefonunuzun Bluetooth ayarlarında LDAC üzerinden HD kalite seçeneğini bulabilirsiniz. Ancak, cihazlar için varsayılan bit hızı belirtilmemiştir. Bu durumda, cihazınızda ayarlamak için Android geliştirici ayarlarına gitmeniz gerekir.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi: Yine, bir Apple cihazı kullanıyorsanız LDAC uyumlu kulaklıklardan fayda görmeyeceksiniz. Ancak bu makalenin ilerleyen bölümlerinde iPhone sahipleri için en iyi ses codec bileşenini ele alacağız.

LHDC

LHDC codec bileşeni, yüksek bit hızlarına sahip başka bir standarttır. Teorik olarak, Android 10’dan beri yazılım geliştiriciler tarafından sistem arayüzlerine entegre edilmeye hazırdır. Ancak pratikte LHDC desteği o kadar yaygın değildir. İşte bir örnek:

OnePlus Buds Pro , LHDC standardını destekler ve OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro ile birlikte diğer birçok Android telefondan daha iyi ses kalitesi sunar. Bununla birlikte, amiral gemisi hattı uyumlu olmasına rağmen, OnePlus desteği tüm ürün yelpazesine genişletmiyor, bu da OnePlus Nord 2 gibi daha ucuz modellerin yeni özelliği içermediği anlamına geliyor.

OnePlus Buds Pro LHDC standardini destekler
OnePlus Buds Pro, LHDC standardını destekler

LHDC, 24 bit tanımda saniyede 900 kilobite varan bit hızları ve 96 kilohertz örnekleme hızlarıyla teknik olarak etkileyici olsa da, standart yakalanamadı. Sennheiser, Audio-Technica ve Edifier gibi birinci sınıf ses markaları, çip üreticisi Cirrus Logic ve cep telefonu üreticisi Huawei dahil olmak üzere birkaç üretici Eylül 2018’de ortaklık kurduktan sonra bile değil.

AAC

AAC kısaltması, “Gelişmiş Ses Codec’i” anlamına gelir ve iPhone ve iPad’lerde standart olan bir ses codec bileşenini tanımlar. Ancak bu, Android cihazların veya dizüstü bilgisayarların da standardı desteklemediği anlamına gelmez. 24-bit ve 96 kilohertz’de saniyede 320 kilobit ile teknik taraf pek etkileyici gelmese de, AAC’nin kalitesi genel olarak çok ilginç.

Bunun nedeni, AAC’nin dosya aktarımının, sıkıştırma sırasında insanların duyabileceklerini dikkate alan psikoakustik modellere dayanmasıdır. Bu, daha fazla işlem gücü gerektirdiğinden ve güç yönetimi Android ile iOS arasında farklı şekilde çalıştığından, AAC, iPhone’unuzda daha iyi ses kalitesi sağlar.

AirPods Pro AACyi destekleyen kulakliklar arasinda yer aliyor.
AirPods Pro, AAC’yi destekleyen kulaklıklar arasında yer alıyor.

Soundguys web sitesinde açıklandığı gibi , AAC uyumlu kulaklıklar, iOS cihaz sahipleri için net bir öneridir. Örneğin, Bose Gürültü Önleyici Kulaklık 700’ü satın alabilirsiniz ! Android altındaki kalite birçok faktöre bağlı olduğundan, bir iPhone’unuz yoksa veya almayı düşünmüyorsanız, önceki codec bileşenlerine daha fazla dikkat etmelisiniz.

LC3

Bluetooth 5.2’den bu yana, hala niş olan başka bir yeni ses codec’i olan LC3 var. Ancak, temelde SBC codec bileşeninin halefi olduğu için bu makaleye dahil etmek istiyorum. Bluetooth.com’un bir videoda gösterdiği gibi , LC3 daha düşük örnekleme hızında daha yüksek ses kalitesi sağlayabilir.

Bununla birlikte, LC3 henüz tam olarak yaygın değil ve şu anda ses meraklıları için daha ilginç bir vaat. Artık en önemli codec bileşenlerini ele aldığımıza göre, sonuç “en iyi” ses codec bileşeninin ne olduğu sorusuyla ilgilidir.

Sonuç: “en iyi” bir ses codec’i var mı?

Teknoloji dünyasında her zaman “en iyi” için bir savaş vardır. Karmaşık ilişkiler genellikle parçalara ayrılır ve sayılara göre karşılaştırılır. Ancak 108 megapiksel kameranın 12 MP sensörden “daha iyi” görüntüler sağlaması gerekmediği gibi, aynı şey Bluetooth codec bileşenleri için de geçerlidir.

2021’de mümkün olduğunca az kayıpla birinci sınıf bir yayın hizmeti dinlemek istiyorsanız LDAC iyi bir seçim olabilir. Ancak, avantajlardan yalnızca bir Android cihazınız varsa yararlanacaksınız ve hatta ayarlarda bazı şeyleri değiştirmeniz gerekebilir. AptX HD, dağıtım ve sıkıştırma arasında iyi bir denge olarak kabul edilir, ancak yine de Apple sadık izleyicileri dışarıda bırakılır.

Özetle, belirli bir ses kodekini desteklemediği için bir kulaklığı reddetmeden önce, bunları pratikte denemek veya Metromas’ta bulabileceğiniz gibi, kulaklıkları test edenlerin yorumlarını okumak en  iyisidir . Daha fazla ses kalitesi aramak her zaman bütüncül bir bakış açısı anlamına gelir. Ve burada ses codec’leri önemli bir rol oynar, ancak tek değil.

Alakalı Gönderiler
Form Başarıyla Gönderildi.
En kısa zamanda tercih ettiğiniz iletişim kanalı ile sizinle iletişime geçilecektir.