Doğru Alan Adı Uzantısı Ne Olmalı?

Doğru Alan Adı Uzantısı Ne Olmalı?

İşletmeler için markalaşma sürecinin en temel önemli basamağı hiç kuşkusuz ki, dijital alanlar yani web siteleri.

Rekor seviyede internet kullanımı da düşünülünce, web sitesi kurulumu bir tercihten ziyade zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle, web sitelerinin kurulum aşamalarında her ayrıntı ince detaylarıyla planlanmalıdır.

Öncelikli olarak profesyonel işletmeler, web sitelerini oluşturdukları aşamada alan adlarına doğru karar vermelidir. Bu, web sitelerinin kolay bulunabilmesi ve güvenilirliği açısından oldukça önemli bir faktördür. Çünkü alan adı, web sitelerini internet üzerinde temsil eden adları ve adresleridir. Doğru alan adı olmadan hedef kitleye ulaşabilmek mümkün olmayacaktır. Aksine siteye yalnızca IP adresi ile ulaşılabilecek ve bu da web sitesinin bulunabilirliğini neredeyse imkansız hale getirecektir. Doğru alan adı seçimi yapabilmek bir işletmenin gelişimi için önemlidir ve her şeyden önce bir ihtiyaçtır.

Mükemmel bir alan adı, iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki işletmenin adını ikincisi ise alan adı uzantısını temsil etmektedir. Profesyonel bir işletme dikkat çekici bir isme karar vermesinin ardından alan adı uzantısını da doğru bir şekilde seçebilmelidir. Birçok çeşidi bulunan alan uzantılarından ticari amaç ile kullanıma en uygun olanların .com ve .net olduğu söylenebilir. Fakat işletmeler için zaman zaman ikisi arasında tercih yapmak zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilmektedir. Alan uzantıları içerisinde en fazla kullanılan .com ve .net belirli farkları olan ve kullanım alanları açısından ayrışabilen uzantılardır. Peki, aralarındaki farklar nelerdir? Profesyonel bir işletme hangisini tercih edilmelidir? İhtiyacınıza göre .com vs. .net mücadelesini sizce kim kazanmalı?

image
.com vs .net

Doğru Alan Adı Seçmenin Faydaları

İşletmeler için doğru alan adı seçimi, markalarının bilinirliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü alan adları sayesinde hem markanın adı akılda kalmakta hem de doğru bir şekilde oluşturulduğunda arama motorlarında bulunmayı kolaylaştırmaktadır. Nitekim alan adları işletmelerin internet dünyasındaki imzaları olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple, web sitelerine tıklayan ziyaretçilerin ilk izlenimlerini olumlu kılabilmek adına özgün ve ilgi çekici bir domain tercih edilmelidir. Özellikle işletmeler, ürün ve hizmetlerini tanıtmaları açısından akılda kalıcı bir adres oluşturmaya özen göstermelidir.

Arama motorlarında web sitelerinin üst sıralara çıkmasını sağlayan SEO çalışmaları açısından da en ideal alan adları seçilmelidir. Esasen alan adı uzantılarının SEO için pek de bir katkısının olmadığı söylenebilir. Fakat kullanıcı deneyimi göz önüne alındığında akılda kalıcı ve özgün bir alan adının her daim başarıya götüreceği açıktır. Çünkü böylelikle markanın bilinirliği ve web sitesine çekilen ziyaretçi sayıları gittikçe artmaya başlamaktadır. Üstelik marka bilinirliği sayesinde düzenli ziyaretçi trafiğinin de oluşturulması mümkün olacaktır.

İşletmenizin amacına uygun bir domain bulduktan sonra kullanılabilirliğini sınamak da oldukça önemlidir. Aksi halde markanızın bilinirliğini arttırma hedefiniz sekteye uğrayabilir ve tercih ettiğiniz domain başkaları tarafından daha önceden alınmış olabilir. Böyle bir durumda alternatiflere yönelmek veya domaini sahibinden satın almak arasında bir tercih yapmanız gerekecektir.

.com veya .net Karşılaştırma Analizi

Profesyonel işletmeler, web siteleri için genellikle .com veya .net uzantılarını tercih ederler. Bu iki uzantı çoğu zaman hangi amaçlar için kullanıldığı bilinemeyen ve birbirine karıştırılan seçeneklerdir. Çünkü her ikisi de ticari amaç ile kurulmuş olan web sitelerinde kullanılmaktadır. İşletmeler bu noktada ticari faaliyetlerinin içeriğini iyice analiz etmeli ve popüler olduğu için değil, gerçekten de amaçlarına uygun olduğu için tercihlerini yapmalıdırlar. Bu noktada işletmelerin her iki uzantının da hangi durumlar için oluşturulduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeleri gerekmektedir.

Şimdi sırasıyla .com ve .net uzantılarının özelliklerine göz atalım ve aralarındaki temel farkları belirleyerek kullanım alanlarını inceleyelim.

.com Gerçekten Gerekli mi?

.com, “commercial” yani ticari kelimesinin kısaltmasından oluşan bir alan adı uzantısıdır. Adından da anlaşılacağı üzere ticari kuruluşların kullanmakta olduğu web siteleri için uygundur. En yaygın alan adı uzantısı olması, web sitelerine profesyonel bir görünüm kazandırarak güvenilir olmalarını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle sitenin içeriği ve markanın niteliği hakkında bilgilendirici olabilmesi popülerleşmesinin esas nedenlerindendir. Her adresten tek bir tane olabilmesi özgün olmasını, markanın bilinirliğini korumasını ve biricik olmasını sağlamaktadır. Neredeyse tüm ticari kuruluşlar ve işletmeler .com uzantısını kullanabilmektedir. Bloglar, çevrimiçi mağazalar ve restoranlar bunlardan birkaçıdır.

Fakat tüm faydalarının yanında oldukça zorlayıcı bir özelliği de bulunmaktadır. .com yaygın kullanımı nedeniyle yeni bir adres oluşturulması neredeyse imkansız olan uzantılardandır. Çünkü internet ortamında o kadar fazla web sitesi bulunmaktadır ki, özgün ve daha önce alınmamış .com uzantılı domainler üretebilmek gittikçe zor hale gelmiştir. Önceden türetilmiş bir adresi satın almak maddi açıdan, yeniden bir alan adı türetmek ise zamansal açıdan olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Kısaca .com, özgün bir marka adına sahip olduğunuz ve daha önce kullanılmamış bir domaininiz olduğu durumlarda kullanılması avantajlı olan uzantıların başında gelmektedir.

.net Alsam Olur mu?

.net, “network” yani ağ kelimesinin kısaltmasından oluşan bir alan adı uzantısıdır. Teknoloji sektöründeki işletmelerin vazgeçilmez web sitesi uzantılarındandır. .com uzantısının alternatifi olarak kullanılan .net, özgün bir adres oluşturabilmek açısından daha avantajlıdır. Çünkü henüz .com kadar yaygın kullanıma sahip değildir ve hala alınabilecek birçok domain bulunmaktadır. Bu sebeple teknoloji sektöründe gün geçtikçe yaygınlaşmakta iletişim sektöründeki kurumların .net uzantısı sayesinde gruplaşabilmelerini mümkün kılmaktadır.

Genel olarak yazılım şirketleri, mobil oyun geliştiriciler veya veritabanları gibi teknoloji odaklı işletmelerin kullandığı bir uzantıdır. Fakat gün geçtikçe .com uzantısında alınabilecek domain kalmaması ve teknoloji şirketleri arasındaki yaygın kullanımı nedeniyle .net uzantısının da yakın bir zamanda popülerleşerek seçeneklerinin azalacağı söylenebilir. Her ne kadar .com uzantısından daha avantajlı da olsa zamanla onunla aynı niteliklere sahip olarak adres almanın imkansızlaşacağı bir seviyeye gelebileceği de öngörülerek domain almak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiği söylenebilir.

.com veya .net Hangisini Seçmeliyim?

Her iki uzantının hangi amaçlar ve hangi siteler için kullanıldığını görmüş olduk. Peki, işletmeler tüm avantaj ve dezavantajlarını da göz önünde bulundurarak hangi uzantıyı tercih etmelidir? Doğru alan adı tercihi, işletmelerin iyi bir araştırma süreci sonucunda ulaşabilecekleri bir sonuçtur. Şimdi kısaca .com ve .net arasındaki olumlu ve olumsuz farklara bakarak hangisinin tercih edilmesi gerektiğine karar verelim:

 • .com profesyonel bir görünüm kazandırması ile işletmelerin güvenilirliğini arttırmaktadır.
 • .net de gün geçtikçe popüler hale gelmesiyle işletmelere güvenilir bir görünüm kazandırmaktadır.
 • .com uzantılı alan adı bulmak popülaritesi nedeniyle neredeyse imkansız hale gelmiştir.
 • .net uzantısı da gün geçtikçe rekabet ortamını arttırmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Fakat henüz .com kadar alan adlarının alınması zorlu bir uzantı değildir.
 • .com fiyat olarak en maliyetli uzantıdır.
 • .net uzantısı .com uzantısına bakıldığında daha az maliyetlidir.
 • Her iki uzantı için de belge teslimi gerekmez. İlk domaini alan o ismin sahibi olmuş demektir.
 • İşletme adınız kullanıldıysa daha yaratıcı bir domain bulmaya gayret edebilirsiniz. Burada .com uzantısının alındığı durumlarda .net uzantısı alma alternatifi de tercih edilebilir.

Profesyonel işletmelerin web siteleri için uzantı tercih ederken yukarıda bahsettiğimiz özelliklere hakim olmaları gerekir. Fakat görüldüğü üzere esas olan özgün ve yaratıcı bir isme sahip olmak ve bu ismin daha önceden alınmamış olması gerektiğidir. Bu özelliklerde bir isim bulunduğunda domain adresi oluşturmak oldukça kolay olacaktır. Geriye yalnızca işletmenin amacını tespit ederek buna uygun bir uzantı tercih etmek kalacaktır. Fakat .com ve .net uzantılarının her ikisini de alamayacak durumda olan bir işletmeniz var ise alternatiflere yönelerek web sitenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mükemmel bir domain oluşturabilmek, belirli kurallara dikkat edilmesini gerektirmektedir. Çünkü markanızın imzası olacak domainler ile bilinirliğinizi arttırmanızın mümkün olması için bazı kriterler vardır. Özellikle web sitenize dair ilk izlenimin alan adınız olacağını düşünürsek müşterilerinizi çekebilmeniz için bu kriterleri yerine getirmiş olmanız önemlidir. Doğru bir şekilde oluşturulmuş domaine sahip olmanız için ihtiyacınız olan kriterler ve dikkat etmeniz gerekler ise şöyle sıralanabilir:

 • Alan adı seçiminizi yaparken web sitenizin içeriği ve markanız ile ilgili anahtar kelimeleri alan adınızda kullanın.
 • Kısa ve akılda kalıcı olmasına özen göstererek markanızın tanınırlığına katkıda bulunun.
 • Kolay okunan kelimeleri tercih etmeye özen gösterin ki yanlış anlaşılmasının önüne geçebilin.
 • Karmaşık ve anlamını bilmediğiniz kelimelerden uzak durun. Yazımı kolay olan anahtar kelimelere yer vermeye çalışın.
 • Profesyonel ve güvenilir alan adı uzantıları tercih etmeye özen gösterin.
 • Telif hakkı olup olmadığının sorgulamasını yapın.
 • Alan adını satın alacaksanız güvenilir bir yerden alıyor olduğunuzdan emin olun.
 • Alan adınızı ve uzantısını belirledikten sonra aynı adın farklı uzantılarda da olup olmadığına bakın. İmkanınız var ise onları da alabilir ve taklitçiliğin önüne geçebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetlerinize dikkat çeken alan adları alın. Böylece markanızın kimliğinin oluşma sürecini hızlandırabilirsiniz.

.com veya .net Alternatifi Neler Seçilir?

Alan adı uzantılarının pek çok farklı seçeneğinin olduğundan bahsettik. Ticari kuruluşlar ve işletmeler için alan adı seçimine yer verdiğimiz bu yazımızda en popüler olan .com ve .net uzantılarından söz ettik. Fakat görüldüğü üzere internet kullanımının yaygınlaşması ve web sitelerinin sayısındaki hızlı artış nedeniyle .com ve .net uzantılarına sahip domainler almanın zorlaştığı bir dönemdeyiz. Özgün bir domain bulabilmek veya zaten var olan bir markanın web sitesini açmak gittikçe imkansız hale geldi. Peki, böyle bir durumda ne yapılmalı? .com ve .net uzantılarının alınamadığı bir alan adına sahipseniz, alternatif uzantılara yönelmelisiniz. Alan adınızı değiştiremeyeceğiniz veya ilgi çekici başka bir domain türetemeyeceğiniz bir sorunla karşı karşıyaysanız alternatiflere yönelmek en doğrusu olacaktır. İşte .com ve .net alternatifi olabilecek uzantılar:

 • .org: “Organization” yani kurum anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Genellikle sivil toplum kuruluşları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir. .com uzantısının en iyi alternatifi olduğu söylenebilir. Kullanıcılar için .org uzantısı bilgi odaklı bir web sitesi olarak algılanmaktadır. Bu sebeple ürün satışı gerçekleştiren bir işletmeniz var ise .org kullanmamalısınız.
 • .biz: “Business” yani iş, ticaret anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Geniş bir kullanım alanı olsa da genellikle firmalar tarafından tercih edilmektedir. .com ve .net uzantıları için alternatif olabilecek uzantıların başında gelmektedir.
 • .edu: “Education” yani eğitim anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere eğitim içerikli akademik web sitelerinin kullandığı bir uzantıdır.
 • .gov: “Government” yani hükümet anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Devlet kurumları, bakanlıklar veya belediyeler gibi resmi kuruluşlar tarafından tercih edilen bir uzantıdır.
 • .info: “Information” yani bilgi anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Bilgilendirme amacıyla kurulmuş olan web sitelerinde kullanılmaktadır. Özellikle belirli bir konuya yönelik olarak açılan blogların tercih ettiği bir uzantıdır.
 • .name: “İsim” anlamına gelen bir uzantı olarak bireysel kuruluşlar için kullanılmaktadır. Özellikle şahıs şirketlerinin geniş kitlelere ulaşabilmeleri için tercih edilmektedir.
 • .pro: “Professional” yani profesyonel anlamına gelen kelimenin kısaltmasıdır. Profesyonel kişi ve kuruluşların tercih ettiği bir uzantıdır.
 • .shop: “Mağaza” anlamına gelen bir uzantı olarak genellikle e-ticaret siteleri tarafından tercih edilen bir uzantıdır.
 • .travel: “Seyahat” anlamına gelen bir uzantı olarak sektör içerisindeki birçok faaliyeti kapsamaktadır. Özellikle ulaşım ve konaklama gibi seyahat süreçlerinde yer alan işletmelerin web siteleri için tercih ettiği bir uzantıdır.
 • .tr: İkamet edilen bölgeye uygun olarak da uzantı alınabilmektedir. .tr Türkiye için kullanılan domain uzantısıdır. Bu bölgede yer alan firmalar .tr tercih edebilir veya .com.tr şeklinde bir uzantı da kullanabilir. Diğer örneklere bakacak olursak özellikle, .us (ABD), .de (Almanya) veya .ly (Libya) gibi uzantıların da sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alan adının daha önceden alınıp alınmadığını nasıl belirleyebiliriz?

Alan adının başka bir işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeniz telif hakları açısından oldukça önemlidir. Bunun için alan adı sorgulama araçlarından herhangi birini kullanarak sorgulamasını yapabilirsiniz. Eğer alan adınız daha önce alınmışsa alternatiflere yönelebilir veya sahibi ile iletişime geçerek alan adını satın almak istediğinize dair bir form iletebilirsiniz.

Alan adı uzantıları SEO çalışmaları için önemli midir?

Alan adı uzantılarının SEO için etkili olup olmadığı uzun zamandır merak konusu olmaktadır. Yapılan incelemeler uzantıların sıralamada çok da etkili olmadığını göstermektedir. Fakat yine de kullanıcı deneyimi açısından güvenilirlik, markanın tanınırlığı ve kolaylıkla bulunabilmesi açısından önemli olduğu da göz ardı edilmemesi gereken özelliklerdendir. Özellikle kullanıcılar için .com ve .net gibi daha bilinir uzantılar hem daha güvenilir görünmekte hem de web sitesinin içeriği hakkında bilgilendirmektedir.

Alan adı hangi bölümlerden oluşur?

Alan adları esasen iki bölümden oluşmaktadır. İlki SLD adı verilen ve markanın adını belirten, ikincisi ise web sitesinin içeriği hakkında bilgilendirici olan TLD bölümleridir. Örneğin, facebook.com şeklindeki bir domaine baktığımızda “facebook” ilk bölüm olan SLD’yi yani markanın ismini belirtmektedir. “.com” ise bu domainin ikinci bölümü olan TLD yani uzantısıdır.

Alakalı Gönderiler
Form Başarıyla Gönderildi.
En kısa zamanda tercih ettiğiniz iletişim kanalı ile sizinle iletişime geçilecektir.